21 Aralık 2010 Salı

Louisa May Alcott ...

19. yüzyılda yazılmış ve yayınlanmış "Küçük Kadınlar" adlı romanı  çoğumuz biliriz. Bazılarımız için "Küçük Kadınlar"ın hayatımızda önemli bir yeri vardır ve bir dönem Jo March olmak istemişizdir, bazılarımız da sadece adını duymuşuzdur yüzyıllardır okunan bu romanın.  Peki yayınlandığı dönemde çok satan bir roman olan ve sonrasında da yüzyıllar boyunca okunan bu romanın yazarı Louisa May Alcott kimdir? Kimilerine göre, Louisa May Alcott, Jo March'ın ta kendisidir, kimilerine göre ise Louisa May Alcott'un kim olduğunun hiç önemi yoktur. Ancak Susan Cheever'in "Louisa May Alcott" adlı biyografisi, onu yakından tanımak isteyenler için güzel bir başlangıç olabilir.

Amerikalı bir yazar olan Susan Cheever'in yazdığı biyografi, Louisa May Alcott ile ilgili yazılmış ne ilk ne de son biyografi.  Cheever, günlüklerden, mektuplardan ve Alcott'un yazdığı pek çok hikaye, roman, çocuk kitabı ve makalelerden faydalanmış biyografiyi yazarken. Alcott da ömrünün son günleri yaklaşırken ardında, pek çok ünlü yazar gibi, mektup, günlük bırakmak istememiş ancak bize onun hayatıyla ilgili fikir verebilecek günlük kaydının ve mektubun olduğunu söyleyebiliriz.

Alcott ailesi aynı "Küçük Kadınlar"daki March ailesi gibi 4 kızkardeş ve anne babadan oluşan ve Louisa May Alcott yazdığı romanlar sayesinde ünlü olup, para kazanmaya başlayana kadar da ciddi finansal sıkıntılarla ve krizlerle boğuşmuş bir aile. Ve bu maddi sıkıntılar, Louisa May Alcott'un zihninde hep bir para kazanma isteğinin olmasına neden olmuş. Ünlü Amerikalı yazar ve düşünürlerden oluşan bir çevrede büyümüş Louisa May Alcott. Babası Bronson Alcott eğitim konusunda, o dönem için öncü olan fikirleriyle önemli bir insanmış, bunun yanısıra ünlü Amerikan yazar ve düşünürleri Emerson, Thoreau, Whitman ve daha pek çok isim hep Louisa May Alcott'un etrafındaymış. Hem maddi sıkıntılar hem de kendini en iyi hissettiği an "yazma" anları olduğu için Louisa May Alcott, hep birşeyler yazmış. Bunlar kimi zaman aile ve yakın çevre için yazılan okuyanlar, hikayeler olurken, kimi zaman da dergilerde farklı bir isimle yayınlanan ve sınırlı bir maddi katkıda bulunan hikayeler, şiirler olmuş. Maddi sıkıntıların hayatlarındaki etkisi nedeniyle Louisa May Alcott, yazmanın yanısıra dikiş dikmiş,çeşitli okullarda hiç hoşlanmadığı bir iş olan öğretmenlik yapmış. Ve en baştan, ilginç bir şekilde, her daim finansal krizlerle boğuşan ailenin, hem maddi hem manevi anlamdaki bakıcısı olmuş. Evet istediği gibi yazmış, "Küçük Kadınlar"ın yarattığı ilgiyi 36 yaşında görme şansına sahip olmuş, sonrasında da yazmaya devam etmiş ve diğer romanları da çok beğenilmiş ama sanki hiçbir zaman istediği gibi yaşayamamış ve üstünde hiç bitmeyen bir sorumluluğun baskısı varmış. Ünlü ve para kazanan bir yazar olduktan sonra, Avrupa'da bir süre dilediği gibi gezmiş, fakat sonrasında annesinin rahatsızlığı nedeniyle ömrünün büyük çoğunluğunu geçirdiğini Concord'a dönmek zorunda kalmış ve bir daha da hayalindeki diğer seyahatleri yapamamış. Ailesiyle ilgilenme zorunluluğunun yanısıra 30'lu yaşlarından sonra hayatında önemli rol oynayan bir diğer baskı unsuru da, kendini sürekli tekrar eden fiziksel rahatsızlıklarıymış. Savaş sırasında bir dönem hastanede çalışan ve o sırada geçirdiği ağır rahatsızlık nedeniyle, o dönem herkesin başına geldiği gibi, yanlış tedavi edilen Louisa May Alcott, bu yanlış tedavinin izlerini ömrünün geri kalanında taşımış. Ve bu rahatsızlığın tekrar eden etkileri nedeniyle de 55 yaşında, ardından pek çok eser bırakarak ölmüş.

Louisa May Alcott'un yaşamını okumak bir kadın yazarın yaratma süreçlerini ve herşeye rağmen nasıl yazdığını, yazabildiğini görmek açısından oldukça ilginç. Ancak Louisa May Alcott'un yaşamını okuduktan sonra, benim zihnimde kalan imge ünlü ve çok okunan kitaplar yazan bir kadına ait değil, benim zihnimdeki imge; bir türlü istediklerini yaşayamamış, istediği gibi gezip görememiş ve sorumlulukların çemberinde bunalmış bir kadın imgesi.

Berna.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder