18 Ocak 2011 Salı

Biraz da Kişisel Gelişim

Yeni yılla birlikte çoğumuz yeni kararlar alır, kendimize yeni hedefler belirleriz. Kimimiz daha çok kitap okumayı hedefleriz, kimimiz haftada 3 gün spora gitmeyi. Bazılarımız hedeflerimize ulaşmak için yıl boyunca çabalarken, bazılarımız ise hedeflerimizi, daha yılın ilk ayı bile sona ermeden unuturuz. İster hedeflerimize ulaşmada başarılı olalım, ister olmayalım, yeni yıl yeni kararların zamanıdır. Ve Talane Miedaner'in "Yaşam Koçluğu" adlı kitabı da özellikle yılın ilk günlerinde okunmaya değer bir kitap, bana göre.

Bir yaşam koçu olan, Miedaner, "Yaşam Koçluğu" adlı kitabında, adım adım hayatınızı -tabi eğer istiyorsanız- nasıl düzenleyeceğinizle ilgili rehberlik ediyor. İlk bölüm doğal gücünüzü artırmayla ilgili, sonrasında ise tasfiye etme, zaman yaratma, sevdiğin işi yapma, güçlü ilişkiler kurmayla ilgili bölümlerle kitap devam ediyor. Sadece okuyup, "Tamam oldu, artık düşünce gücüyle kendime sevdiğim işi çekebilirim," diyeceğiniz tarzda bir kitap değil "Yaşam Koçluğu", içinde pek çok uygulama da barındırıyor. Örneğin, "Tasfiye Edin," adlı bölümde hayatınıza yeni birşeylerin girmesini istiyorsanız, eski şeylerin elden çıkarılması gerektiğinden bahsediyor. Bu bölüm, içinde pek çok gereksiz eşya, giysi vs barındıran evlerin temizlenmesi açısından insanı gerçekten motive ediyor diyebilirim. "Tasfiye Edin" bölümü dışında, bana göre, en başarılı bölümlerden "Sevdiğiniz İşi Yapın" adlı bölüm. Bu bölümde, işinden nefret ederek çalışan insanlara, "Evet, yarın gidip istifa edin, sevdiğiniz işin hayalini kurmaya başlayın, bu iş size gelecektir," gibi bir öneride bulunmuyor Miedaner. Sevmediğimiz bir işte çalışırken, yapmaktan keyif alacağımız işi bulmada uygulamalar öneriyor. Örneğin dans etmeyi seviyorsak, çalışmaya devam ederek bir taraftan da düzenli olarak dans kursuna devam edebiliriz ve bu esnada dans etmenin tüm hayatımız olmasından keyif alıp almadığımızı test edebiliriz diyor. Ya da bahçıvan olmak istiyorsanız, önce gidin arkadaşlarınızın bahçelerinde gönüllü olarak bahçıvanlık yapın ve bu işi tecrübe edin diyor. Bu önerilerin dışında, kitabın içinde yer alan farklı çalışmalar da var, örneğin kişinin kendisini keşfetmesi için cevaplaması gereken sorular veya çeşitli konularda yazma çalışmaları gibi.

Miedaner'in kitabı, yeni yıla girerken insanı canlandıran, hareketlendiren bir kitap diyebilirim. Benim en hoşuma giden tarafı sadece düşünce gücüne değil, bireyin hareket etmesinin gücüne de önem vermiş olması. Bir de küçük bir not, kitabı yanınızda şöyle büyük bir defterle okumaya başlayın çünkü yapacağınız, yazacağınız pek çok alıştırma, hedef sözkonusu. Son olarak da, kendi kişisel okuma tecrübemden yola çıkarak, her hafta bir bölümü okumanın daha mantıklı olacağını düşünüyorum çünkü bu sayede hem okuyup hem de, örneğin birşeyleri tasfiye etmeniz gerekiyorsa, tasfiye işlemini halledip bir sonraki aşamaya geçebilirsiniz.

Berna

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder